Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nordycki spacer. Jak dobrać kije?

Redakcja
mat. prasowe
Zapraszamy do naszego cyklu poświęconego nordic walking. Dziś Wioletta Piecha, instruktorka nordic walking z Fundacji Na Przełaj, radzi jak wybrać kije

Dobór odpowiednich kijów jest bardzo ważny, gdyż nieprawidłowo dobrany zestaw może spowodować urazy przeciążeniowe, dyskomfort, zły nawyk chodzenia i niską intensywność marszu. Przy zakupie sprzętu należy zwrócić uwagę na jakość wykonania oraz materiał.
Cechy charakterystyczne kijów to rękawiczka, końcówki kija i długość kija. Należy jednak zaznaczyć ze są dwa rodzaju kijów używane przez walkerów. Kije o jednej długości dopasowywane indywidualne do osoby oraz kije regulowane. Warto podkreślić, że jednolite kije są jednak bardziej polecane w marszu nordic walking, gdyż kije regulowane mają inne zastosowanie i idealnie nadają się do trekkingu górskiego.
Kije do nordic walking powinny być elastyczne i lekkie. Zasadą doboru kijów powinna być intensywność i częstotliwość treningów. Im większy jego stopień trudności w wykonaniu ćwiczeń i złożone warunki treningowe, tym kije powinny być twardsze i lżejsze. Wybór kijów nie jest natomiast uzależniony od stopnia zaawansowania. Takie same kije mogą posiadać osoby początkujące i zaawansowane.
Kije powinny mieć dopasowaną rękojeść do dłoni i oznaczenie (kij prawy, kij lewy), trwałe uchwyty i paski w zależności od rodzaju kija, wymienne końcówki zależnie od chodzenia w różnym terenie (piasek, asfalt, śnieg).
W celu wyuczenia i utrzymania prawidłowej techniki chodzenia konieczny jest odpowiedni dobór wysokości kijków. Im dłuższe kije, tym bardziej zaawansowany marsz; krok jest wydłużony i szybsze tempo chodzenia. Tak więc osoby początkujące powinny używać proporcjonalnie niższych kijków. Właściwa długość kijka do nordic walking jest więc związana ze wzrostem osoby. Ma to znaczenie jeśli chodzi o bezpieczeństwo i komfort marszu.
Są dwa sposoby doboru długości kijków. Pierwszy w pozycji stojącej: ręka zaciśnięta na rękojeści kija, zgięta w łokciu powinna tworzyć kąt prosty.
Drugi za pomocą wzoru: długość kija = 0,68 x wzrost osoby.
Pamiętajmy, że dobór kijków zależy od naszych potrzeb.
Kije o stałej długości. Plusy: dłuższa żywotność, większa wytrzymałość i elastyczność, brak ryzyka złożenia się kijków. Minusy: indywidualne dopasowanie kijka, niewygodny transport.
Kije regulowane Plusy: możliwość zmiany długości, wygodny transport, doskonałe na górskich szlakach i w podróży. Minusy: większa awaryjność, ryzyko złożenia się kijków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczyrk.naszemiasto.pl Nasze Miasto