Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Redaktor Witold Kożdoń zaprasza na wycieczki górskie. Nasz region jest przecież do tego stworzony!

Witold Kożdoń
Red. Kożdoń po wejściu na szczyt. Zmęczony, ale zadowolony.
Red. Kożdoń po wejściu na szczyt. Zmęczony, ale zadowolony.
Nie ma co, Bielsko-Biała to idealne miejsce do uprawiania turystyki górskiej i to nie tylko tej polegającej na przejechaniu się kolejką linową na Szyndzielnię. Stolica Podbeskidzia ma góry dosłownie na wyciągnięcie ręki. Cygański Las, czy malowniczą dolinę Wapienicy znają niemal wszyscy. Swych miłośników mają Kozia Góra i Błatnia. Na wymagających czeka Klimczok, ja jednak najbardziej lubię Magurkę Wilkowicką po drugiej stronie miasta.

Magurka Wilkowicka nie jest wysoka
Liczy sobie 909 metrów n.p.m. i jest czwartym pod względem wysokości szczytem Beskidu Małego. Na jej wierzchołku znajduje się bardzo ładne schronisko PTTK i to za jego sprawą Magurka jest najczęściej odwiedzanym szczytem w zachodniej części Beskidu Małego. Obiekt zasłużenie cieszy się swoją renomą, a ja osobiście wolę go od znajdujących się po drugiej stronie Bramy Wilkowickiej schronisk na Szyndzielni oraz Klimczoku.
Z każdej strony świata tam wejdziemy
Na szczyt Magurki Wilkowickiej można wejść praktycznie z każdej strony świata. Najłatwiej zrobić to, idąc od parkingu na Przełęczy Przegibek. Po niespełna godzinie niezbyt męczącego marszu niebieski szlak doprowadzi nas pod samo schronisko. Polecam jednak trudniejszą i dwukrotnie dłuższą trasę prowadzącą z przystanku MZK Stalownik przy drodze do Żywca. Od tego miejsca czerwony szlak pnie się monotonnie w górę, więc na odpoczynek warto się zatrzymać w studenckiej chatce na stoku Rogacza (828 m). Roztacza się stamtąd piękna panorama Bystrej, Szyndzielni, Klimczoka i Skrzycznego. Na szczycie Rogacza czerwony szlak łączy się z żółtym prowadzącym na Magurkę ze Straconki. Podczas ostatnich minut marszu przy dobrej pogodzie ze ścieżki ujrzymy piękną panoramę Bielska-Białej, a nawet Zbiornika Goczałkowickiego. Z kolei ze szczytu Magurki roztaczają się widoki nie tylko na Beskid Śląski, ale także na Beskid Mały. Będąc przy schronisku warto rozważyć, czy nie wybrać się na 45-minutowy spacer na Czupel (933 m n.p.m.), będący najwyższą górą Beskidu Małego. Jej szczyt poznamy po ławeczce i usypanym obok kopcu kamieni.
Drogę powrotną z Magurki warto pokonać wraz ze znakami żółtymi. Zaprowadzą nas one do doliny Straconki, a półtoragodzinną wędrówkę uatrakcyjnia przepiękne widoki na Bielsko-Białą.

Od autora: Witam serdecznie. Jestem dziennikarzem cieszyńskiego oddziału "Dziennika Zachodniego". Po dniach spędzonych za monitorem komputera lubię aktywnie wypocząć, dlatego przed dwoma laty wstąpiłem do skoczowskiego koła PTTK. Razem z jego członkami przemierzyłem już niejedną górską trasę. Uwielbiam nasze Beskidy, więc będę namawiał Was do ich bliższego poznania. Z turystycznym pozdrowieniem Witek Kożdoń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zejście na plażę przy hotelu Neptun w Łebie gotowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szczyrk.naszemiasto.pl Nasze Miasto