Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kuratorium zrobiło ankietę: uczniowie nie lubią uczyć się z podręczników

KLM
W 25 szkołach potwierdzone zostało łamanie ustawy o systemie oświaty, czyli ograniczenie praw nauczyciela do wyboru podręcznika - wynika z kontroli Kuratorium Oświaty w Katowicach. Ciekawie prezentują się też wyniki ankiet przeprowadzonych wśród gimnazjalistów i uczniów szkół podstawowych.

Decyzja o przeprowadzeniu kontroli w sprawie wyboru podręczników. została podjęta w związku z napływającymi do kuratorium informacjami na temat nieprawidłowości w wyborze podręczników i podpisywania przez dyrektorów szkół umów z wydawnictwami, w których zobowiązują się w określonym czasie używać podręczników jednego wydawnictwa w zamian za np. sprzęt komputerowy czy tablice interaktywne.

- Do tej pory skontrolowano 68 szkół. W przypadku 25 placówek wydane zostały zalecenia dyrektorom szkół. Mają podjąć natychmiastowe działania w kierunku rozwiązania umów - wyjaśnia Anna Wietrzyk, rzecznik Kuratorium Oświaty w Katowicach. Dodaje, że umowy były podpisywane najczęściej na trzy lata.

Zwraca uwagę, że zawieranie umów z wydawnictwami oraz osobami trzecimi, dotyczących podręczników i materiałów dydaktycznych ogranicza prawa nauczyciela do wyboru podręczników.
- Nauczyciele, dokonując wyboru podręczników, muszą kierować się wyłącznie przesłankami dydaktycznymi oraz potrzebami i możliwościami uczniów, którzy będą z tego podręcznika korzystać - podkreśla.

Ponadto wśród uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych przeprowadzona została ankieta na temat korzystania z podręczników. Wypełniło ją blisko 119 tysięcy uczniów. Co z niej wynika?

Na przykład to, że w gimnazjach publicznych komplet podręczników kupuje 88, 2 % uczniów, a w liceach ogólnokształcących – 64,6%. Prawie połowa uczniów gimnazjów stwierdziło, że... nie lubi uczyć się z podręczników. Najczęściej wymieniane przyczyny to: podręcznik jest nieciekawy, trudny, napisany trudnym językiem.

W szkole podstawowej z podręcznika nie lubi korzystać 31,4 %, z tych samych przyczyn, co uczniowie gimnazjum. W publicznych liceach 55, 6 % nie lubi korzystać z podręcznika.

Co ciekawe, z E-podręczników korzysta blisko 14% uczniów w woj. śląskim.
Anna Wietrzyk przyznaje, że niepokoi fakt, że za brak podręcznika uczniowie otrzymują oceny niedostateczne. Jedynkę ("1") za brak podręcznika dostało 14, 2 % ankietowanych uczniów szkół podstawowych, 25% gimnazjalistów i 24,9% licealistów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczyrk.naszemiasto.pl Nasze Miasto