Zakażenia szpitalne pod kontrolą – konferencja Polskiego Towarzystwa Zakażeń Szpitalnych

Materiał informacyjny Polskiego Towarzystwa Zakażeń Szpitalnych
W dniach 14-16 czerwca 2023 r. w Szczyrku, odbyło się Sympozjum pt.: „Nadzór epidemiologiczny w kontroli zakażeń, ze szczególnym uwzględnieniem oddziałów intensywnej terapii” a także Akademia Kontroli Zakażeń. Organizatorem wydarzeń było Polskie Towarzystwo Zakażeń Szpitalnych i Katedra Mikrobiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Patronat nad konferencją objęła grupa EMC Instytut Medyczny SA, patronat honorowy – Śląska Izba Lekarska w Katowicach, a patronat naukowy – Sekcja Zakażeń Chirurgicznych Towarzystwa Chirurgów Polskich.

Zakażenia, a w szczególności zakażenia szpitalne, to jeden z najistotniejszych problemów zdrowotnych w Polsce. W 2021 r. zgłoszono rekordową liczbę 4431 ognisk epidemicznych, podczas kiedy w 2020 r. było ich 2800, a w 2019 r. – 692. Rezerwuarem drobnoustrojów, będących powodem rozwoju zakażeń mogą być zarówno pacjenci, jak i personel medyczny, a także nieprawidłowo zdezynfekowany sprzęt medyczny czy przedmioty codziennego użytku.

Zakażenia, w tym zakażenia szpitalne, towarzyszą medycynie od początku jej powstania, czyli w zasadzie od początku cywilizacji. Postęp w medycynie i technologiach medycznych powoduje, że narażenie na zakażenie udaje się minimalizować, choć wyeliminowanie ich do zera jest niemożliwe – mówi prof. dr hab. n. med. Jadwiga Wójkowska-Mach z Katedry Mikrobiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Według danych PTZS, częstość występowania zakażeń określa się na poziomie 7–10 proc., natomiast wskaźnik śmiertelności to około 6,9 proc. Najczęstszą postacią zakażenia szpitalnego jest kolejno: zakażenie układu moczowego, zakażenie układu oddechowego, sepsa oraz zakażenia miejsca operowanego. Również stosowanie cewników do pęcherza moczowego czy dostępy naczyniowe (tzw. cewniki naczyniowe) znacząco zwiększają narażenie na zakażenia.

Każda hospitalizacja wiąże się z ryzykiem wystąpienia zakażenia. Ale profilaktyka i kontrola zakażeń umożliwia znaczące ograniczenie tego ryzyka – dlatego spotkaliśmy się na sympozjum w Szczyrku. Chcemy zintegrować działania służb medycznych i samorządów, aby możliwie najbardziej ograniczać ryzyko zakażeń szpitalnych i niwelować ich skutki – dodaje.

Podczas sympozjum zostały omówione między innymi zasady współpracy szpitali i Państwowej Inspekcji Sanitarnej w obszarze nadzoru nad chorobami zakaźnymi i zakażeniami, leczenie zakażeń wywoływanych przez bakterie wielolekooporne i rola kontroli zakażeń w oddziałach intensywnej terapii.

Swoje miejsce w dyskusji mieli także seniorzy. Tematyką jednego z paneli były norowirusy, jako przyczyny zakażeń szpitalnych lub nawet epidemii u osób w starszym wieku. Część obrad poświęcona była także opiece długoterminowej, w tym szczególnie opiece nad pacjentami starszymi. Osobna sesja została poświęcona na przedstawienie zasad nadzoru nad zakażeniami w jednostkach opieki długoterminowej, strukturze i organizacji systemu opieki długoterminowej w Polsce oraz zakażeniom związanym z opieką zdrowotną i konsumpcja antybiotyków w świetle wyników programów Europejskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób.

Wśród zgromadzonych uczestników znaleźli się przedstawiciele zarówno środowiska lekarskiego i akademickiego, jak i administracji publicznej, w tym Wojewódzkich Inspektoratów Sanitarnych.

Wiele zakażeń, niezależnie od ich etiologii, może doprowadzić do najcięższej formy zakażenia, czyli sepsy, która jest gwałtowną uogólnioną reakcją zapalną organizmu na zakażenie. Jest to stan, który wymaga szybkiej i agresywnej terapii, w tym leczenia antybiotykiem. Jedną z metod profilaktyki takich ciężkich i trudnych w terapii zakażeń jest profilaktyka i kontrola zakażeń, w tym tak podstawowe działania, jak higiena rąk i higiena środowiska – tłumaczy dr hab. n. med. Jadwiga Wójkowska-Mach.

Profilaktyka zakażeń szpitalnych to jedno z najważniejszych zadań nowoczesnej medycyny i personelu medycznego. Profilaktyka obejmuje higienę, dezynfekcję i sterylizację oraz izolację niektórych chorych – związaną z ich kolonizacją przez drobnoustroje groźne np. wysokolekooporne, albo izolacją ochronną, w tym szczególnie pacjentów hematologicznych. Ważny jest również bieżący nadzór nad zakażeniami, w tym ich monitorowanie oraz realizacja procedur im zapobiegających.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na szczyrk.naszemiasto.pl Nasze Miasto