Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tytuł Pracodawcy Podbeskidzia pomaga i mobilizuje - rozmowa z Wandą Klimsiak z Fenice Sp. z o. o.

KLM
Z Wandą Klimsiak, dyrektorem Personelu, Organizacji i BHP, Fenice Poland Sp. z o. o. rozmawia Łukasz Klimaniec

Czy tytuł "Pracodawcy Podbeskidzia", jaki firma otrzymała w konkursie Loży Bielskiej Business Centre Club, pomaga w prowadzeniu biznesu?
Z pewnością pomaga, ale jak każde wyróżnienie, również zobowiązuje do utrzymania wysokich standardów, za które firma otrzymała to prestiżowe wyróżnienie. Jednocześnie mobilizuje nas do podejmowania większych wyzwań i ciągłego doskonalenia organizacji. Tytuł "Pracodawcy Podbeskidzia" umocnił wizerunek spółki, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz firmy, co nie jest bez znaczenia dla rozwoju naszych relacji biznesowych. Ponadto jest on motywacją do dalszych działań na rzecz doskonalenia systemów i narzędzi, które już funkcjonują w firmie oraz do zaangażowania się w prace na rzecz poprawy warunków i środowiska pracy, a także społeczności lokalnej, za co między innymi otrzymaliśmy tę nagrodę. Możemy tu wymienić m.in.: darowizny na rzecz organizacji non profit, dofinansowanie szkół w pomoce naukowe, dofinansowanie organizacji partnerów społecznych, renty wyrównawcze dla pracowników, darowizny na rzecz Fundacji "Zdążyć z pomocą", wsparcie finansowe na rzecz remontu przyszkolnego internatu i tym podobne.

Które z wyróżnionych przez kapitułę działań najtrudniej osiągnąć?
Działania związane z zarządzaniem personelem należą do najtrudniejszych spraw, z jakimi mamy do czynienia w prowadzeniu biznesu. Prowadzenie spójnej polityki personalnej w spółce, którą tworzą wydzielone części działalności energetyczno-ekologicznej firm różnych branż, jest nie lada wyzwaniem. Jesteśmy organizacją wielokulturową i wdrożenie spójnych standardów zarządzania zasobami spółki wymaga wielu działań. W tym zakresie nieocenionymi są metody oraz zasady, wynikające z wdrożonych w firmie systemów zarządzania. Pomocne jest tu zawsze budowanie relacji z naszymi partnerami ze strony społecznej na zasadzie zrozumienia, polegające na wzajemnym jednoczesnym respektowaniu nieubłaganych wymogów gospodarki rynkowej, z poszanowaniem realnych postulatów pracowniczych.

Z werdyktu jury wynika, że w Fenice Poland znają się na ludziach. Znajdujecie takich, którym można później powierzyć stanowiska kierownicze...
W spółce z powodzeniem realizowany jest m.in. projekt Kadra Rezerwowa wyłaniający potencjalnych sukcesorów stanowisk kierowniczych, zapewniający kompetentną kadrę i płynność zatrudnienia na wszystkich poziomach zarządzania. Projekt zakłada ciągły i systematyczny proces szkoleniowy, ogranicza ryzyko braku zasobów ludzkich oraz przygotowuje młodą kadrę do przejęcia zarządzania obszarami, dając możliwość awansu w drodze rekrutacji wewnętrznej. W ramach projektu nastąpiło wyłonienie pracowników - potencjalnych sukcesorów stanowisk kierowniczych, opracowany został plan następstw, tablica kadry rezerwowej. Aktualnie trwa proces szkoleń wewnętrznych i zewnętrznych zgodnie ze zdefiniowanymi tzw. indywidualnymi ścieżkami rozwoju. Ma na celu podniesienie umiejętności menadżerskich. Możemy się pochwalić, że wielu naszych pracowników z różnych szczebli firmowej hierarchii jest bardzo mocno zaangażowanych w swoją pracę, niejednokrotnie traktując ją jako swoistą pasję i możliwość spełnienia zawodowego.

Jak należy prowadzić przedsiębiorstwo, by zdobyć tytuł "Pracodawcy Podbeskidzia"?
Poza rutynowymi pracami wynikającymi z prowadzenia bieżącej działalności gospodarczej oraz oczywistej konieczności spełniania wymogów formalno-prawnych, warto wdrażać nowe metody i systemy zarządzania. Ich standardy pozwalają na wdrażanie zmian i stosowanie rozwiązań pozwalających na uzyskiwanie przez spółkę coraz lepszych wyników ekonomicznych przy jednoczesnym zapewnieniu personelowi godziwych, adekwatnych do wkładu pracy, honorariów, oraz umożliwiając zaspokajanie indywidualnych potrzeb rozwojowych poszczególnych pracowników. Z innych, wdrożonych w firmie, spoza obszaru HR (zasoby ludzkie - red.), rozwiązań warto wspomnieć o Karcie Zrównoważonego Rozwoju (Balans Scorecard) pozwalającej na optymalne zarządzanie firmą z czterech równoprawnych perspektyw: Finansowej, Klienta, Wiedzy i Rozwoju, Procesów (zarządzeniowych). Od lat obserwujemy pozytywne efekty tego rozwiązania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szczyrk.naszemiasto.pl Nasze Miasto