Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczyrk: Warto czasem spojrzeć na siebie z innej perspektywy

Łukasz Klimaniec
Jacek Żaba/materiały prasowe IT Szczyrk
Trudno przekonywać kogoś, kto całe życie mieszka w Szczyrku, by zachwycał się górami. Dla rdzennych mieszkańców najważniejsze są zdrowie i praca. Widoki? Klimat? Atmosfera kurortu? Mając to na co dzień trudno docenić. Ale czasem warto spojrzeć na miejsce, w którym się żyje z innej perspektywy. Wtedy łatwiej dostrzec rzeczy, z których po prostu górale mogą być dumni

Ja po prostu kocham Szczyrk. A jak się kocha, to się wiele wybaczy - uśmiecha się pod nosem Antoni Byrdy, przewodniczący Rady Miejskiej w Szczyrku.

Miasto efektownie zmienia się z roku na rok. Infrastruktura turystyczno-rekreacyjna pozwala na nowo odbudować zaufanie turystów, którzy znów chętniej wybierają się na wypoczynek nad Żylicę. Kilka dni temu, w długi majowy weekend, niemal wszystkie miejsca noclegowe były zajęte. A w słoneczny czwartek 1 maja trudno było znaleźć wolne miejsce parkingowe na chodniku. Turyści znów dopisali.

Jednak rzeczy do wybaczenia zawsze się znajdą. Jednych kłuje w oczy to, że w mieście brakuje jednolitej polityki architektury góralskiej - budowane nowe karczmy kryte słomą, zamiast gontem, są tego przykładem. Inni narzekają na niezbyt, ich zdaniem, zdecydowaną politykę turystyczną miasta sprzyjającą lokalnym przedsiębiorcom.

- Dla mnie Szczyrk jest najpiękniejszym miejscem, jakie można sobie wyobrazić do mieszkania, pracy i do życia - mówi Sabina Bugaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Informacji im. Jana Więzika w Szczyrku . - Niewiele osób docenia to, że jesteśmy w wąskiej dolinie i skręcając w lewo lub prawo od razu jesteśmy w górach. Ani w Ustroniu, ani w Wiśle nie ma tak, że góry są po lewej i prawej stronie - dodaje.

Ukształtowanie terenu i położenie Szczyrku to nie tylko plusy związane z pięknymi widokami. To dzięki położeniu miejscowość omijają większe kataklizmy, nawałnice i wichury.
- Czuję się szczególnie wyróżniona, że mieszkam w tym miejscu. Czuję się tu komfortowo, przytulnie i bezpiecznie - dodaje Sabina Bugaj.

Szczyrk zmienia się i rozwija. Praca wykonana w ostatnich latach związana z budową infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej przynosi efekty. O Szczyrku zaczyna mówić się pozytywnie, a to buduje tło i inspiracje dla inwestorów, by tu lokalizowali swoje biznesy - na to wielokrotnie zwracał uwagę burmistrz Wojciech Bydliński, wybrany w naszym plebiscycie na Najskuteczniejszego Gospodarza Gminy w Powiecie Bielskim.

Pojawienie się inwestora ze Słowacji i innych (np. Mosty Katowice w Biłej) to nowa nadzieja dla Szczyrku i jego mieszkańców. W Szczyrku jest fajnie, a będzie jeszcze fajniej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szczyrk.naszemiasto.pl Nasze Miasto