Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sensacja w Bielsku-Białej. Podczas przebudowy placu Wojska Polskiego odkryto fundamenty starego ratusza

JAK
FOT. Jacek Kachel/Wydział Prasowy UMBB
Pozostałości po dawnych obiektach miejskich zostały odkryte podczas trwającej przebudowy placu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej W czasie robót ziemnych w północno-wschodniej części placu natrafiono na fragmenty murów. Najprawdopodobniej są to podmurówki XVIII-wiecznego ratusza w Białej.

- Obiekt ten powstał około 1750 roku. Była to pierwsza siedziba władz Białej, która w 1723 roku uzyskała prawa miejskie. Według przekazów historycznych, w rejonie znaleziska znajdowały się - ratusz, waga miejska i karczma. Co udało się wykopać i oznaczyć dowiemy się wkrótce, gdy wypowiedzą się archeolodzy prowadzący nadzór nad modernizacją placu Wojska Polskiego - poinformował Wydział Prasowy Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Przypomnijmy, że łagodna zima pozwala kontynuować rozpoczęte na placu Wojska Polskiego prace. Jak donosił przed kilkunastoma dniami bielski Ratusz, ruszyły one w połowie grudnia ub. roku. Dwumiesięczny przestój był spowodowany oczekiwaniem przez miasto na decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zezwalającą na badania archeologiczne prowadzone w formie nadzoru archeologicznego. Po uzyskaniu stosownego pozwolenia wykonawca – już pod stałym nadzorem archeologa – rozpoczął prace rozbiórkowe, wyburzeniowe, budowę kanalizacji deszczowej oraz zbiornika retencyjnego. Dodatkowo na zlecenie spółki Aqua S.A. trwa przebudowa sieci kanalizacyjnej oraz wodociągowej.

- Po niespełna miesiącu prac postęp robót jest duży. Wykonano już roboty rozbiórkowe dużej części nawierzchni, wyburzono budynek szaletu podziemnego, oczyszczono i zlikwidowano zbiornik na nieczystości (szambo), a także wykonano zasadniczą część kanalizacji deszczowej - informował Wojciech Waluś, dyrektor bielskiego Miejskiego Zarządu Dróg.

Niebawem plac Wojska Polskiego całkowicie zmieni swoje oblicze. Teren placu będzie bardziej przyjaznym mieszkańcom i turystom. W jego obrębie pojawią się więc ogródki gastronomiczne, trakt spacerowy, ławeczki oraz fontanna i elektroniczny fortepian. Wszystkiego dopełni płożąca zieleń wkomponowana w elementy małej architektury oraz dwa rzędy drzew zasadzonych po wschodniej i zachodniej stronie placu.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczyrk.naszemiasto.pl Nasze Miasto