Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszaki w szkole. Co warto wiedzieć? Co powinni wiedzieć rodzice i czego należy przypilnować.

Łukasz Klimaniec
O czym warto pamiętać tuż przed posłaniem dziecka do szkoły. Rodzice powinni wiedzieć, że ich dzieci już się uczyły, ale przez zabawę

Rozpoczynający się w czwartek nowy rok szkolny to szczególne wydarzenie nie tylko dla byłych przedszkolaków, ale także dla ich rodziców, a nawet dziadków. To wydarzenie, przed którym rodzice zadają sobie wiele pytań. Czy szkoła jest gotowa na przyjęcie mojego dziecka? Jaka będzie nowa pani? Czy przedszkole odpowiednio przygotowało dziecko do szkoły? Czy sobie poradzi w kontakcie z nowym nauczycielem i rówieśnikami? Czy szybko znajdzie kolegów? Czy sprosta nowym wymaganiom?
- Na te wszystkie pytania rodzice z pewnością nie uzyskają odpowiedzi już w pierwszym dniu pobytu dziecka w szkole - mówi mgr Renata Mikołajczyk nauczycielka, doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej, pracownik Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku-Białej.
Podkreśla jednak, że rodzice mogą być pewni, że wszyscy "aktorzy" tego dnia są zainteresowani tym, by skończył się on powodzeniem, radością i był zapamiętany jako dobry start w karierze uczniowskiej.
- Rodzice powinni wiedzieć, że ich dzieci są małymi "mistrzami nauki". Już przed rozpoczęciem edukacji wiele się nauczyły, mimo że nie tworzono dla nich specjalnych sytuacji dydaktycznych i systemów motywowania. Uczyły się poprzez zabawę jako podstawową formę aktywności dziecka w tym wieku - tłumaczy.
Zadaniem rodziców jest wspieranie dziecka i dbanie o to, by wymagania mu stawiane nie były zbyt niskie ani zbyt wygórowane.
- Szkoła jest czymś wspaniałym, dziecko poznaje w niej wiele nowych i ciekawych rzeczy - podkreśla nauczycielka. I dodaje, że z rozpoczęciem nauki wiąże się z wiele zadań związanych z wymaganiami rozwojowymi. Znaczenia nabierają określenia: obowiązek, systematyczność, punktualność, cierpliwość, planowanie. W tym wspierać szkołę muszą rodzice.
Niektóre wyobrażenia o szkole, doświadczenia bliskich, a także niespełnione marzenia rodziców mogą wpłynąć na przeżycia dziecka. Obok radości, zaciekawienia, dumy może pojawić się lęk lub niepewność. Ważne, by tymi uczuciami nie przeciążać dziecka. Aby mogło się rozwijać potrzebuje inspirującego świata dostarczającego wielu różnorodnych wrażeń poprzez zaoferowanie mu ciekawego otoczenia, w którym będzie mogło rozwijać mowę, intelekt, aktywność ruchową.
- Nie chodzi tu o trenowanie i ćwiczenie tych umiejętności, ale rozbudzanie ciekawości, radości, wzrostu zaufania do samego siebie - zaznacza Renata Mikołajczyk.
Warto też pamiętać, że dziecko musi mieć zapewniony czas na odpoczynek i wyciszenie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczyrk.naszemiasto.pl Nasze Miasto