Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak ubrać się na narty? Podpowiadamy, jak wybrać najcieplejszy i najwygodniejszy strój!

Łukasz Grochulski
GettyImags
Jedziesz na narty? Oprócz dobrze dobranego sprzętu musisz też pamiętać o odpowiednim stroju. Sprawdź sprawdzone sposoby na to, jak ubrać się na narty. Dzięki nim wybierzesz ubrania, które zapewnią Ci odpowiedni komfort i ciepło.

System warstwowy – najlepszy przyjaciel każdego narciarza

Najważniejszą rzeczą w zapewnieniu sobie komfortu jest ubranie się na tzw. cebulkę. Dotyczy to przede wszystkim tułowia. Górna część stroju powinna zawierać trzy warstwy:

  • bazowa (pierwsza) – najbardziej przylegająca do ciała. Jej podstawowym zadaniem jest przede wszystkim skuteczne odprowadzanie wilgoci;
  • środkowa (druga) – zakładana na warstwę bazową. Ta część ubioru ma z kolei zapewniać odpowiedni komfort termiczny;
  • zewnętrzna (trzecia) – powinna chronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Warstwa bazowa powinna być wykonana z oddychającego materiału, który odprowadza pot. Dzięki niej nie spocisz się w trakcie zjazdu. Ma to też dodatkowy plus. Kiedy przestaniesz się ruszać (np. przy wjeździe wyciągiem na górę), nie będzie Ci zimno. Warstwą bazową może być np. odzież termoaktywna lub ubrania wykonane z wełny merino – materiału pochodzącego od jednej z ras owiec (jest bardzo cienka i miękka w dotyku, więc nie podrażnia skóry jak zwykła wełna). Kolejna, czyli warstwa pośrednia, ma za zadanie utrzymać ciepło. W tym celu dobrze sprawdzi się lekka ocieplana kurtka lub polar. Uwaga: wiele kurtek narciarskich posiada ocieplaną podszewkę. W takiej sytuacji można bez obaw zrezygnować ze środkowej warstwy.

Męski kurtki na narty

Zewnętrzny element górnej części ubrania na narty stanowi wcześniej już wspomniana kurtka narciarska. Najlepiej, jeśli będzie wiatroodporna i wyposażona w hydrofobową warstwę DWR lub wykonana przy użyciu w 100% wodoodpornej technologii Gore Tex.

W przypadku dolnej części stroju ubiór na cebulkę nie jest konieczny. W większości przypadków wystarczą ciepłe spodnie narciarskie z warstwą DWR. Jeśli ważny jest maksymalny komfort, można założyć pod spód bieliznę termiczną. Warto jednocześnie zaznaczyć, że spodnie narciarskie mogą mieć specjalne otwory wentylacyjne zapinane na suwak.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kurtki narciarskiej?

Kurtka narciarska jest bez wątpienia bardzo ważnym elementem stroju na narty. To, czy wybierzemy model z ocieplaną podszewką lub nie, zależy już od własnych preferencji. Trzeba jednak wiedzieć o dodatkowych funkcjach, w które może być wyposażona kurtka. Mowa tu m.in. o dodatkowej membranie odprowadzającej ciepło czy mankietach i pasie przeciwśnieżnym, które zatrzymują śnieg i wiatr przed dostaniem się do środka. Niezwykle przydatny jest także regulowany kaptur, który można założyć na kask. Tak jak w przypadku spodni, kurtki narciarskie mogą dodatkowo mieć otwory wentylacyjne.

Jeśli nie lubimy jeździć z plecakiem, warto zwrócić uwagę na funkcjonalność w kontekście dostępnego miejsca do przechowywania własnych rzeczy. Praktyczna kieszeń na karnet, czy te wewnętrzne na telefon lub do przechowywania np. kart bankowych i gotówki mogą znacznie zwiększyć wygodę na stoku. Co więcej, niektóre modele posiadają kieszonki przeznaczone specjalnie dla gogli lub okularów ze ściereczką z mikrofibry do ich czyszczenia.

Kurtki na narty dla kobiet

Strój na narty – ważne dodatki

Wybierając się na narty nie należy także zapominać o dodatkowych akcesoriach, takich jak np. kask czy cienka czapka, którą pod niego założymy. Warto również pomyśleć o ochronie oczu przed wiatrem i słońcem w postaci gogli narciarskich lub dobrze przylegających okularów.

Na zimno szczególnie narażone są dłonie i stopy. W przypadku rękawic wybór nie jest tak prosty. Powinny być na tyle cienkie, aby nie ograniczały swobody ruchów i zapewniały pewny chwyt kijków (jeśli z nimi jeździmy), ale też na tyle grube i luźne, aby dobrze chroniły przed chłodem. Gdy mamy szczególnie wrażliwe dłonie, możemy pod rękawice narciarskie włożyć cienkie rękawiczki z materiału termoaktywnego. Jeśli chodzi o skarpety, powinny być odpowiednio długie aby pasowały do cholewki butów. Gdy priorytetem jest dobre dopasowanie stopy do jego wnętrza, lepszym wyborem będą cieńsze modele. Grubsze skarpety z kolei zapewniają większy komfort i ciepło.

Wybierz akcesoria

Na wiatr i chłód mogą być także narażone usta, policzki oraz nos. Te części ciała możemy ochronić poprzez uzupełnienie stroju o specjalną maskę narciarską czy komin sportowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak ubrać się na narty? Podpowiadamy, jak wybrać najcieplejszy i najwygodniejszy strój! - Strona Podróży

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto