Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Artur Capiak, komendant Komisariatu Policji w Szczyrku: tu jest bezpiecznie

Łukasz Klimaniec
Od dłuższego czasu nie odnotowujemy przestępstw, które charakteryzowałyby się brutalnością. Tu naprawdę jest bezpiecznie - mówi podinsp. Artur Capiak, komendant Komisariatu Policji w Szczyrku

Czy w Szczyrku jest bezpiecznie?
Oczywiście, że tak. Świadczyć o tym mogą dane statystyczne, z których wynika, że z roku na rok odnotowujemy spadek wszczętych postępowań. Ale nas najbardziej interesuje odczucie społeczeństwa w tej kwestii. Ocena tego zagadnienia na spotkaniach z samorządem jest pozytywna. Proszę jednak zwrócić uwagę, że Komisariat Policji w Szczyrku terenem działania obejmuje nie tylko miasto Szczyrk, ale również gminę Buczkowice i gminę Wilkowice. Cały nasz teren położony jest w górach tak więc na pracę naszej jednostki należy patrzeć również przez pryzmat innych dodatkowych zadań.

Jaka jest specyfika pracy w takiej miejscowości, gdzie przyjeżdża wielu turystów?
Jesteśmy strukturalnie przygotowani do tego, by zapewnić zarówno mieszkańcom, jak i osobom przyjezdnym odpowiednie warunki bezpieczeństwa. Poza stanem etatowym komisariatu w Szczyrku (32 etaty policyjne, z czego 7 to zespół kryminalny, 6 dzielnicowych, 10-osobowy zespół patrolowy, 5 dyżurnych - red.), jesteśmy na bieżąco wspomagani siłami Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej czy to w postaci policjantów z Wydziału Prewencji, czy z Wydziału Ruchu Drogowego. Wspomagają nas też policjanci z Samodzielnego Poddziału Prewencji Policji w Bielsku-Białej w zależności od potrzeb. Mówiąc o naszej pracy w Szczyrku trzeba rozróżnić dwa aspekty. Pierwszy to okres letni, który trwa od wiosny do jesieni, gdy do Szczyrku przyjeżdża mnóstwo osób chcących uprawiać turystykę górską pieszą , rowerową i sporty ekstremalne - jazdę na motocyklach, quadach, paralotniarstwo. Drugi to zima, a wiadomo, że Szczyrk słynie z tego, że to miejscowość górska, gdzie uprawiane jest narciarstwo i snowboarding.

A na stokach też można spotkać policjantów....
To jeden z efektów wspomagania naszego komisariatu przez policjantów Samodzielnego Poddziału Prewencji Policji w Bielsku-Białej . Patrole narciarskie pełnią służbę na zorganizowanych terenach narciarskich. Prócz tego jest jeszcze jeden patrol, który udziela im asysty - poruszając się samochodem oznakowanym po mieście i realizując działania prewencyjne. Województwo śląskie było pierwszym w kraju, które wprowadziło ten rodzaj służby policji. Z perspektywy czasu można jednoznacznie stwierdzić, że służba ta jest jak najbardziej pozytywnie oceniana przez osoby wypoczywające na stokach narciarskich.

Do jakich zdarzeń najczęściej są wzywani policjanci w Szczyrku?
Zazwyczaj jest tak, że za turystami podążają osoby, które chcą się wzbogacić na nich w niezbyt uczciwy sposób i dokonują na naszym terenie przestępstw. Nie jest to jednak taka ilość przestępstw, która rzutowałaby na stan bezpieczeństwa i porządku publicznego. Zimą zdarzają się drobne kradzieże z włamaniami, w pokojach hotelowych, w pensjonatach, jak również kradzieże na stoku. Właściwie każdy sezon kończymy z odnotowaniem kradzieży nart lub deski snowboardowej. To efekt kradzieży sprzętu z bagażników na dachach samochodów lub z pensjonatów, gdzie turyści nie przypilnowali sprzętu lub nie zamknęli pokoju czy też narciarni. Poza sezonem zimowym dochodzi również do zdarzeń głównie z kategorii przestępstw przeciwko mieniu.
Chcę podkreślić, że od dłuższego czasu nie odnotowujemy przestępstw, które charakteryzowałyby się brutalnością. Przestępstwa takie jak rozboje, bójki i pobicia czy też przestępstwa z kategorii przeciwko wolności seksualnej są zdarzeniami jednostkowymi i nie mają wpływu na ocenę bezpieczeństwa w Szczyrku . Zdecydowana większość sprawców tych przestępstw jest przez nas zatrzymywana. Oczywiście są inne sprawy nie mniej ważne dla lokalnej społeczności - kierowcy jeżdżą za szybko, a w lasach jest problem z osobami jeżdżącymi na quadach i motocyklach a zimą na skuterach śnieżnych – to właśnie specyfika terenu działania naszej jednostki.

Ostatnio chuligani niszczyli kosze i ławki przy ścieżce rowerowo-pieszej nad Żylicą…
Zatrzymaliśmy sprawców, przedstawiono im zarzuty, przyznali się do nich, a oni dobrowolnie poddali się karze. Na tym zakończyliśmy postępowanie.

Komisariat Policji w Szczyrku czeka na standaryzację?
Jesteśmy ujęci w tym programie, bo jesteśmy jednym z dwóch komisariatów w strukturze KMP Bielsko-Biała, które nie mają swoich budynków. Warunki, w jakich pracujemy nie należą do najgorszych. Mimo że dzierżawimy pomieszczenia z innym lokatorem, pomieszczenia są przestrzenne, policjanci pracują maksymalnie po dwóch w jednym pomieszczeniu. Naszym marzeniem jest jednak posiadanie własnego obiektu na miarę obecnych czasów zwłaszcza, że Szczyrk to wizytówka naszego kraju w aspekcie kurortu latem i zimą.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczyrk.naszemiasto.pl Nasze Miasto