Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakubowy Smalec, Jakubowy Quiz, czyli zabawa ze świętym

KLM
Po raz pierwszy Jakubowe Święto odbyło się nie na estradzie Skalite, ale na placu św. Jakuba. – Św. Jakub jest u siebie – uśmiechali się organizatorzy, gdy drewniana figura apostoła została wniesiona na plac.

To największe święto parafii, które gromadzi wielu ludzi do współpracy i udziału. To moment, gdzie parafia jednoczy się, a ludzie angażują się i pomagają – mówi o Jakubowym Święcie ks. Andrzej Loranc, proboszcz parafii św. Jakuba w szczyrku. W sobotę na placu można było skosztować przygotowanych przez parafian Jakubowych Ciast, a nawet Jakubowego Smalcu. Był Jakubowy Quiz, Jakubowe Pamiątki i Jakubowy Urząd.
- To forma nowej ewangelizacji. Wychodzimy z elementami religijnymi do ludzi. Na plac w centrum miasta, pod estradę. Ta zabawa to pokazanie ludziom, że o Bogu, o świętości można mówić i radując się w sposób świecki. To nie przeszkadza sferze sacrum – uważa duchowny.
Małgorzata Kiereś, etnograf z Istebnej przypomina, że w tradycji ludowej dzień św. Jakuba przypadający na 25 lipca, był dniem, gdy rolnicy próbowali pierwszego owocu ziemi.
- Pierwszy raz trzeba było ukopać ziemniaków, by zobaczyć, czy już urosły. Większość ludzi mówiła, że że na Jakuba robi placki, gałuszki. Na Jakuba ważne było też skosztowanie jabłek ze swojego ogrodu. tzw. jakubówek. Ludzie powiadali, że jak na Jakuba ziarenko dojrzało, to przednówek będzie wesoły, bo nie trzeba będzie głodować – mówi Małgorzata Kiereś.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczyrk.naszemiasto.pl Nasze Miasto